Antrenmana Uygun Spor Ayakkabısı Seçimi

Antrenmana Uygun Spor Ayakkabısı Seçimi

Spor ayakkabıları; günlük, yürüyüş, antrenman, koşu, sneaker olarak modellere ayrılır. Air ya da gel ifadelerini duymuşsunuzdur. Air ve gel, spor ayakkabılarında ayağa basınç yapan bölgelerinde uygulanan yastıkçıklar sayesinde ayağınızın konforu sağlanmaya çalışılmaktadır. Yapılan spora göre bu yastıkçıkların bölümleri değişmektedir. Tenis gibi vücudunuzun yan tarafınıza doğru yapılan hareketler olduğu için tenis ayakkabılarının yan bölümlerinde bu yastıkçılar bulunurken, basketbolda ön tarafa atılma eğilimi olduğu için parmak uçlarının rahatça kuvvet almaları için taban tarafına uygulanmaktadır. Ayrıca basketbolda ani zıplamalarda bileğin hasar görmemesi ve ayakkabı tabanında boşluk oluşmaması için bilekten saran modeller önemlidir.. Antrenmana uygun spor ayakkabısı seçimi önemlidir. Eğer spor ayakkabınızı antrenman sırasında kullanmak istiyorsanız, yürüyüş sırasında rahat etmeniz için taban ve kenarlarının sert, topuk kısmında absorbe özelliği olan, burun kısmının da esnek olduğu bir ayakkabı tercihi yapılmadır.

Spor Ayakkabı

Spor ayakkabıları, günlük hayatın koşuşturmasında kişiye hız katmaktadır. Tüketicinin isteğine göre farklı  fiyat seçeneği bulunan spor ayakkabıları erkek ve bayan olarak ayrılır. Bunun yanında tercihleri birleştiren unisex modelleri ile de kataloğu genişletmektedir. Spor ayakkabı fiyatları tercih edilen marka ve kullanım alanınıza göre oldukça farklılık göstermektedir. Bazen ayakkabı tercihiniz günlük yürüyüş ayakkabısından yanadır. Bazen de antrenmanınıza uygun spor ayakkabı tercih etmeniz gerekmektedir.
Gündelik hayatta yaptığımız işlerde ayağımızın rahatı çok önemlidir. Bir antrenman, bir görüşme sırasında spor ayakkabısının konforsuz, kalitesiz ve uygunsuz olması  dikkatimizi dağıtır. Karşımızdaki kişiye veya olaya yeterli dikkati vermemizi engeller.
Spor Ayakkabısı Seçiminde Sağlıklı Adımlar

Spor ayakkabısı tercihi nasıl yapılmalıdır sorusu yıllardır, eklem, diz, bacak kaslarımıza verilen yükün dengeli dağılımını sağlamak için yıllardır sorulan bir sorudur. Yapılan tercihlerde seçtiğimiz ayakkabının yerle vücudumuz arasındaki kuvveti dengeli bir şekilde dağıtması gerekir. Bacak ve ayak sağlığımız için çok önemlidir. Bu yüzden spor ayakkabısı seçerken tercihlerimizi dikkatli yapmalıyız. Ayağımızda ne dar ne bol olacak şekilde olmalı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: