Düz Taban Kişiler İçin Ayakkabı Seçimi

Düztaban kişiler ayakkabı seçimi yaparken ilk olarak ortopedi uzmanıyla iletişime geçerek düz tabanlarının derecelerini öğrenmelidir. Henüz başlangıç seviyesindeyseniz herhangi bir erkek ayakkabısı veya kadın ayakkabısı içerisinde tabanlık kullanarak ayakkabıyı kullanabilirsiniz. Bu sayede ağrılarınız azalacaktır. Hiperprone adı verilen için ve topuk kısmında destek bulunan ayakkabılar sizin için idealdir.

Düz taban kişiler ayakkabı seçimi yaparken özellikle topukları olan ayakkabıları tercih etmelidir. Yetişkinlerin 3-5 cm topuklu ayakkabı kullanmaları ayakları rahat ettirir. Bu tarz topuklu ayakkabılar ayağın kavis kısmını destekleyerek düztaban kaynaklı olan ağrılara çözüm olacaktır.

Topuklu ayakkabı giymemeyi tercih ederseniz, ayak kavis kısmını destekleyecek olan tabanlıkları tercih edin. Seçeneğiniz ayakkabının ön ucu kesinlikle geniş olması gerekir. Anatomik adı verilen ayakkabılar sizin için en doğru tercihtir.

Düz taban rahatsızlığının ilerleyiş hızı yaşam şartlarınıza, yaşınızı ve seçtiğiniz ayakkabı tercihlerinize göre değişir. Bilinenin aksine hastalığın tedavisinde maalesef ortopedik ayakkabılar işe yaramıyor. Bunun yerine anatomik ve fizyolojik ayakkabılar kullanmanız gerekir. Bu sayede yaşamış olduğunuz ağrılar çözülecektir.

Düz Taban Kişiler Ayakkabı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

 

Düz taban kişiler ayakkabı seçimi konusunda bilinçsiz olduğu için bu rahatsızlığı yaşar. Her insanın ayak yapısı farklılık gösterir. Bu yüzden küçük yaştan itibaren ayağa uygun olan ayakkabılar kullanılmalıdır.

Düz taban problemi yaşıyorsanız özellikle ayağınızı yoracak ayakkabılardan uzak durmalısınız. İşte kullanmamanız gereken ayakkabılar;

  • Babet ve benzeri özelliklere sahip düz tabanlı ayakkabılar,
  • Düz tabanlı olan terlikler,
  • Sivri burunlu ayakkabılar ve
  • Dolgu topuk ve yüksek topuklu ayakkabı modelleri kullanmamanız gereken ayakkabı modelleridir.

Özetle tabanı düzse ve sizi rahatsız edecek şekillerdeyse o ayakkabıdan uzak durmalısınız.

Düz Taban Ayakkabılar

 

Düztaban kişiler ayakkabı seçimi yaparken fizyolojik, anatomik olmasına önem göstermelidir.

Fizyolojik yani anatomik ayakkabılar daha yumuşak taban yapınışa sahip olan esnek ve hafif ayakkabılardır.  Ayağınızın yapısına uygun olarak şekil alırlar.we

Birçok spor ayakkabısı markası anatomik özelliğe sahip ayakkabı üretir. Örneğin aşağıda yer alan görselde Puma markasına ait olan anatomik ayakkabı modelini görebilirsiniz.

puma anatomik ayakkabı

Siz düztaban hastalığına ne kadar önem veriyorsunuz? Ayakkabı seçimlerinize önem gösteriyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: