Kadın ve Erkek Spor Ayakkabısı Arasındaki Farklar

Kadın ve Erkek Spor Ayakkabısı Arasındaki Farklar

Kadın ve erkek spor ayakkabısı arasındaki farklar topuk ile parmakların arasındaki ilişkidir. Kadınların topuk ve ayak parmaklarının çevresine göre daha dar bir topuğa sahiptirler. Örneğin aynı numarayı giyen kadın ve erkek ayakkabısında kadının ayakkabısı daha ince yapıdadır.
Spor ayakkabı modelleri yaklaşık 85-90 tane marka seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri; nike, Adidas, puma, reebok, skechers, new balance, hummel, cat, jump ve kinetix’dir. Kalite, konfor ve marka bilinirliğine göre de fiyatlarında farklılıklarda artış olurken, bu özelliklerde ucuza kaçma olursa da fiyatlarda düşüş görülmektedir. Her bütçeye göre spor ayakkabı bulabilmek günümüzde mümkündür.

Spor Ayakkabısı ve Özellikleri

Spor yaparken egzersizleri yapmaya uygun, dayanıklı, konforlu ve sağlıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Kaliteli spor ayakkabısı içten ve dıştan gelen basıncı absorbe edebilmektedir. Spor ayakkabısının en önemli noktası tabanıdır. Aynı zamanda da sıcaklık farklılıklarına karşı deforme olmaması; yıpranmaya karşı dirençli olması gerekir.
Ayak tabanına binen vücut yükünün dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamalıdır. Bu sebeplerden dolayı spor ayakkabısının tabanı ayağı iyi kavramalıdır. Ayağı iyi sarmalı ne bol ne de sıkı olmamalıdır. Bunun için de tam kalıp ayak numarası alınmalıdır. Topuk kısmı kalın ve yumuşak dokuda olması gerekmektedir. Dayanıklı ve esnek olmak zorundadır. Topuk kısmına denk düşen ağırlık basıncını dağıtabilecek şekilde topuk orta kısmında direnci düşük malzeme kullanılmış olmalıdır.

Spor ayakkabı tabanında kullanılan malzemeler şu şekildedir;
Kösele, neolit, termo kauçuk, poli üretan, pvc, termo poli üretan, latex, eva ve ökçe’dir.
Spor ayakkabısında taban astarı da önemli rol oynamaktadır. Taban ile mostra arasında bulunarak, tabanın ayak şekline göre uyum sağlamasını ve bu biçimini korumasını sağlamaktadır.

Ayakkabı İç Yüzeyi (Astar)
Astarın hammaddesi küçükbaş hayvan derileridir. Koruyucu bir tampon tabaka olması gerekmekte ve bu sayede ayakkabının şeklini koruması gerekmektedir. Ayakkabının iç görünümünü şekillendirir ve ayağın nemini almaktadır. Astar ayakkabı içinde; ön (burun), yan ve ayak tabanının bastığı zeminde kullanılmaktadır.
Bunun yanı sıra spor ayakkabı üretimi için kullanılan diğer malzemeler şu şekilde;
Yastık süngerler, fort, bombe ve aksesuarlardır.

Spor Ayakkabıda Renkler

US Polo Assn


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: