Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Koşu ayakkabısı, bir koşucunun en önemli aksesuarıdır. Yanlış seçilirse plantar fasiit, ITBS , diz sakatlığı ve daha pek çok yaralanmaya sebep olur.
Koşu ayakkabısı nasıl seçilir‘ sorusu koşmak isteyenler tarafından en çok aranan konulardan biri gibi görünüyor. Koşu sporunun artan popülaritesi ile birlikte olmalı.
İster deneyimli bir sporcu ister sıradan bir koşucu olun, koşu ayakkabısı hepimizin ciddi olduğu bir konudur. Ayakların korunması, koşma keyfinin uzatılması için önemlidir. İşte bir koşu ayakkabısı seçmek için birkaç ipucu.

Koşu Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Rahatlık

Koşu ayakkabısı seçiminin en önemli yönü olduğu için bu konuyu en başa koydum. Rahatlık, süngerimsi, hava yatağı hissi veren bir his demek değildir. Ayakkabı giydiğinizi unuttuğunuz hisse denir. Benim için rahatlık yumuşak bir topuk dolgusu, sağlam ön ayak dolgusu ve ayakkabının esnek hareketi anlamına geliyor. Konfor değişkenleriniz farklı olsa da doğru ayakkabıyı seçmek için bunları bilmeniz gerekir.

Boyut

Ayakkabı size tam olarak uymazsa, büyük olasılıkla yarışın bitiş noktasında ayakkabınızı çöpe atacaksınız. Bir ayakkabı alacağınız zaman, ayakkabının en uzun parmağı ile ucu arasında yarım başparmak genişliğinde boşluk bıraktığınızdan emin olun. Ayrıca ayak genişliğinizi de göz önünde bulundurun. Ayak parmaklarınızı ayakkabının içinde serbestçe kıpırdatabiliyorsanız ve ayak başparmağınız yandaki parmakları itmiyorsa, bu sizin için doğru seçim olacaktır.

Ayakkabının Fiyatı

 

Pahalı ayakkabılar mutlaka iyi ayakkabılar değildir.

Koşu Yapılacak Alan

Ayakkabılar, koştuğunuz arazinin niteliğine göre değişiklik gösterir. Patikalar ve yol için ayakkabılar farklıdır.
Yeni ayakkabılar denerken koşarken giydiğiniz çorapları giyin. Bir ayakkabı almak için acele etmeyin. Ayakkabılar pahalıdır ve daha sonra kötü bir seçimden pişmanlık duymaktan hoşlanmayabilirsiniz. Aradığınız bir ayakkabı modeli satın almadan önce yorumları okuyun. En iyisi, çeşitli markaları denemek olacaktır.
Koşu ayakkabısı seçim listemizin sonuna geldik. Sizin bu listeye eklemek istedikleriniz var mı? Listede yer alan maddelere ne kadar dikkat ediyorsunuz?

 

En İyi Koşu Spor Ayakkabısı Markaları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: