Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Spor ayakkabısı alırken öncelikle ayakkabıyı hangi alanda kullanacağınıza karar verin. Kullanım alanına uygun bir ayakkabı tercihi yapmalısınız. Sadece şık modeller tercih etmek yerine rahatlık ve şıklığı bir arada sunan modellere yönelmelisiniz. Çünkü tüketiciler artık yalnızca spor yaparken değil, günlük hayatta, işe giderken ya da gece kıyafetlerinin altında da spor modeller tercih ediyor.

Ayrıca ürün seçimi yaparken ayakkabılarımızın taban teknolojilerini de incelemenizde fayda var. Memory Foam iç taban teknolojisi ayağınızın şeklini alarak her adımda ayağınızın altında yumuşak bir yastık varmış gibi size sıra dışı bir konfor sunar.

Koşu ve yürüyüş ayakkabılarında ise GOgamat adı verilen iç taban ve 5Gen dış taban teknolojilerine göz atın. Bu iki sistem, koşan ya da yürüyen kişinin daha konforlu egzersiz yapmasına ve performanslarını artırmasına yardımcı oluyor. Fazla kilo, içe-dışa basma, diz ve eklem problemleri gibi sorunlar yaşıyorsanız, taban teknolojileri olan modelleri inceleyin.

Eğer ayakkabıyı basketbol gibi sıçrama hareketlerinin yoğun olduğu bir branşta kullanacaksanız, topuk destekli olmalıdır. Bu durum omurga sağlığınız ve performansınız üzerinde olumlu etki oluşturacaktır. Tenis gibi ani yön değişimleri söz konusuysa, ayak bileğinizi kavramalı ve desteklemelidir. Ağırlık kaldırma gibi fitness temelli egzersizler yapılacaksa, tabanı yere yakın ve sert olmalıdır. Branş ayrışmalarının dışında, ayakkabının kullanılacağı zemin de seçiminizi etkilemeli. Örneğin yumuşak zeminlerde yine yumuşak tabanlı rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Sert zeminlerde sert tabanlı, destekli ayakkabılar tercih edilmelidir.

SPOR AYAKKABISI NE DAR NE BOL OLMALI

 

Spor yaparken seçtiğimiz ayakkabı yerle vücudumuz arasında kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir faktördür. Ayak bileği, diz hatta kalça eklemine, bacak boyunca seyreden kaslara, bağlara ve diğer yapılara gücün nasıl dağıldığını belirler. Bu nedenle öncelikle seçtiğimiz ayakkabı ayağı iyi sarmalıdır, ne bol ne de dar olmalıdır.  Ayakkabının burun kısmı geniş olmalı, parmak hareketlerine izin vermelidir. Ayak başparmakla ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.

DOĞRU TABANLA SAĞLIKLI ADIM

 

İyi bir spor ayakkabı basıncı absorbe edebilmeli ve ayağa binen yükleri dengeli şekilde dağıtabilmelidir. Bu nedenle ayakkabının tabanı ayağı iyi kavramalıdır. Topuk kısmı yumuşak ve kalın olmalıdır. Topuk kısmına gelen basıncı dağıtacak şekilde topuk orta bölümünde direnci düşük malzemeden yapılmalıdır. Taban bölümü ayağın altında bulunan ön arka ve yan eğrilikleri desteklemelidir. Ayakkabı ayağı yanlardan iyi sarmalı ayağın çeşitli yönlere kaçışını engelleyerek düşme ve burkulmalardan korumalıdır.

Spor Ayakkabı Yapılacak Olan Spora Göre Seçilmeli

 

Yaptığımız spora ve ayak yapımıza göre “air” veya “gel” gibi yastıkçıkların olduğu ayakkabılar uygun olur. Ayağa gelen basıncın dengeli dağılması önemlidir. Tenis gibi parmak ucu etkileşiminin fazla olduğu sporlarda ayak yan bölümünde, basketbol gibi sıçrama sporlarında topuk ve ayak tabanında bu gibi desteklerin olması uygundur. Yürüyüş yaparken kullanılacak ayakkabılar esnek olmalıdır. Tabanı şoku absorbe etmeli ve ayağı iyi kavramalıdır. Topukta ve tabanda hava yastığı bulunmalıdır. Basketbolda ayak bileğini saran konçlu ayakkabılar ayak bileğini destekleyerek burkulma ve yaralanmalardan korur.

Futbolda tabanı sert, ayağı koruyan, çim sahada gömülmelere karşı yükseklik ayarlaması olan ayakkabılar uygundur. Bu nedenle yürüyüş için seçilen bu ayakkabının futbol için kullanılması sakıncalıdır. Eğer spor salonunda spor yaparken kullanacağımız bir ayakkabı istiyorsak taban ve kenar bölümleri sert olmalı. Topuk kısmında şok absorbe özelliği olan, burun kısmı esnek bir ayakkabı seçmeliyiz.

EVDE DE ÇIKARMA

 

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken diğer önemli faktör de zemin özellikleridir. Yumuşak zemin; kemik, eklem ve kıkırdak dokulara binen yükleri azaltacağı için tercih edilmelidir. Aynı zamanda yumuşak zeminde düşme ve yaralanmalardan doğan etkilenmeler daha az olacaktır. Sert ve kaygan olmayan zeminde yapılan sporlarda kemik, eklem, kıkırdak ve bağ dokulara binen yükler dengesiz ve fazla olur ve yaralanmalar artabilir.

Evde yapacağımız sporlarda koşu bandı ve bisiklet kullanıyorsak ayakkabı giyilmesi önem taşır. Spor ayakkabısı koşu bantlarının sert zemininden kaynaklanan yüklerden ayağımızı korumamızı sağlar.

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir
Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: