Spor Ayakkabısının Koşu Hızına Etkisi

Spor Ayakkabısının Koşu Hızına Etkisi

Rekabet ortamı içerisinde yer alan koşucular geçmişten günümüze kadar sürekli daha hafif ayakkabılara yönelmiştir. Koşucuların isteği üzerine üreticiler arzularını gerçekleştirerek daha hafif ayakkabılar geliştirmiştir. Ağır olan ve hafif ayakkabıların koşu hızını etkilediğine dair bazı kanıtlar mevcut. Spor ayakkabısının koşu hızına etkisi araştırma yapılarak kanıtlanmıştır. 3k koşusunu ağır ayakkabı ve hafif ayakkabı ile koşan aynı kişi, hafif ayakkabılarda 4 saniye daha erken tamamladı.

ABD üzerinde yer alan Harvard üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ayakkabı giymeyen kişilerin yere basışlarının farklı olduğu gözlemlendi. Çıplak ayakla koşarken ilk önce yere ayakların ön kısmı veya orta kısmı basıyor. Koşu ayakkabısı giyenlerin ise ilk olarak topukları yere basıyor. Buda çok daha hızlı bir koşu süresi anlamına geliyor.
Ancak hala ayakkabıların ağır veya hafif olmasının koşucular için fark yaratıp yaratmadığı net olarak bilinmiyor.

Teknik Koşu Ayakkabısı

 

Teknik koşu ayakkabısı normal bir ayakkabıdan çok daha fazla malzeme içerdiği için aralarında en ağır olandır. Üst kısımlar birbirinden ayrılmış ya da dikilmiştir. Çok sayıda ayrı parçaya sahiptirler. Orta tabanlarda genel olarak iki veya daha fazla farklı malzeme türleri vardır. Örneğin Asics adı verilen jel maddeyi köpükle birleştirir.

Racers

 

Teknik ayakkabılardan daha az parçaya sahip olduğu için daha hafiftirler. Bu ayakkabılar rekabetçi pist ve yol yarışçıları için üretilmiştir. Özellikle hızlı antrenmanlar için oldukça idealdir.

Çivili Sivri Uçlu Koşu Ayakkabısı

 

Bu ayakkabılar çok hafiftirler. Ancak en büyük özelliği zeminin tutuş özellikleridir. Ayakkabılar çivi içerir. Bu çiviler, yollara, çimenlere ve kire karşı dayanıklılık sağlar. Çiviler yarış başlangıcında zemine battığında büyük kuvvet oluşturur.

Spor ayakkabısının koşu hızına etkisi olduğu ortada. Ancak Yinede her ayakkabı her ayağa uygun değildir. Bu yüzden kendi ayaklarınıza uygun olan ayakkabıyı deneyimleyerek bulabilirsiniz.

Slazenger

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: